Salı , Şubat 19 2019
Ana Sayfa / İller / Şanlıurfa Merkez ve İlçeleri
Sanlıurfa

Şanlıurfa Merkez ve İlçeleri

Şanlıurfa hangi bölgemizde yer almaktadır? Şanlıurfa’nın ilçeleri nelerdir? Şanlıurfa iklimi nasıldır? Şanlıurfa nüfusu kaçtır? Şanlıurfa geçim kaynakları nelerdir? Şanlıurfa’nın gezilecek yerleri nelerdir?

ŞANLIURFA
Şanlıurfa; 19.451 kilometrekare yüzölçümüyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda, kuzeydoğusunda Diyarbakır, kuzeybatısında Adıyaman, batısında Gaziantep illeri ve Güneyde Suriye Ülkesi ile sınır komşusudur. Şanlıurfa aynı zamanda 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Sınır şehirlerimizden biri olan Şanlıurfa da Ceylanpınar, Mürşitpınar ve Akçakale olmak üzere Suriye’ye açılan 3 tane sınır kapısı bulunmaktadır. Mardin Şanlıurfa’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 1.985.873’ tür. Şanlıurfa nüfus miktarı bir önceki nüfus sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 999.299’nu erkekler, geri kalan 986.454’nü de kadınlar oluşturmaktadır.

Şanlıurfa İlçeleri
Şanlıurfa’nın Eyyübiye, Haliliye, Akçakale, Siverek, Viranşehir, Karaköprü, Suruç, Birecik, Ceylanpınar, Harran, Hilvan, Bozova, Halfeti olmak üzere 13 ilçesi vardır.

Şanlıurfa’nın İklimi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümünde yer alan Şanlıurfa da karasak iklim özellikleri görülmektedir. Deniz etkisine kapalı olmasından dolayı günlük sıcaklık farkları fazladır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise oldukça soğuk geçmektedir. Yağış miktarı az olan illerimizden biri olan şehrin orman örtüsü de çok azdır. Bitki örtüsü bozkırdır.

Şanlıurfa’nın Geçim Kaynakları
Şanlıurfa da ekonomik faaliyetlerin başında tarım ve hayvancılık vardır. Son yıllarda tarıma dayalı sanayi gelişmektedir. Tarım’a elverişli arazinin bir hayli fazla olduğu şehirde sulama problemi bulunmaktadır. Güney Doğu Anadolu projesiyle birlikte tarımı yapılan ürünlerde ve alınan verimde artış olmuştur. Güney Doğu Anadolu projesinin tamamlanmasıyla sulanabilir alanlar çoğalacak bu da şehrin tarım faaliyetlerini oldukça artıracaktır. Mercimek, Burçak, Kenevir ve Pamuk en çok yetiştirilen ürünlerdir. En çok sığır, kıl keçisi ve koyun beslenilen şehirde hayvancılıkta oldukça ön plandadır. Şehir ekonomisine her geçen yıl katkısını arttıran turizm de şehrin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Şanlıurfa Gezilecek Yerleri
Balıklı Göl, Eyüp Peygamber Makamı ve Camisi, Rizvaniye Cami, Halil-Ür Rahman Camii, Şanlıurfa Kalesi, Hz.İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Camii, Tarihi Şanlıurfa Çarşıları, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Harran Evleri, Göbeklitepe, Bazdan Mağarası, Şuayb Şehri, Halfeti Antik Kenti, Yücelen Mağaraları, 12 Havari Kilisesi Şanlıurfada gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Şanlıurfa Merkez ve İlçeleri
5 (100%) 2 votes

Hakkında admin

Tükiye' de bulunan iller, ilçeler, plakalar, alan kodları, ülke plakaları, ülke telefon kodlarının bulunduğu adres..

İlginizi Çekebilir!

Bursa

Bursa Merkez Ve İlçeleri

Bursa hangi bölgemizde yer almaktadır? Bursa’nın ilçeleri nelerdir? Bursa iklimi nasıldır? Bursa nüfusu kaçtır? Bursa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.