Salı , Şubat 19 2019
Ana Sayfa / İller / Samsun Merkez Ve İlçeleri
Samsun

Samsun Merkez Ve İlçeleri

Samsun hangi bölgemizde yer almaktadır? Samsun’un ilçeleri nelerdir? Samsun iklimi nasıldır? Samsun nüfusu kaçtır? Samsun geçim kaynakları nelerdir? Samsun’un gezilecek yerleri nelerdir?

SAMSUN
Samsun; 9.352 kilometrekare yüzölçümüyle Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan Samsun, doğusunda Ordu, batısında Sinop, güneyinde Tokat ve Amasya, Güneybatısında Çorum illeri ile sınır komşusudur. Samsun’un 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 1.312.990’ dır. Bu nüfusun 649.524’nü erkekler, geri kalan 663.466’sını da kadınlar oluşturmaktadır.

Samsun İlçeleri
Samsun’un Canik, Atakum, İlkadım, Bafra, Çarşamba, Vezirköprü, Çarşamba, Terme, Tekkeköy, Havza, Alaçam, 19 Mayıs, Kavak, Ayvacık, Salıpazarı, Asarcık, Yakakent ve Ladik’tir olmak üzere 18 ilçesi vardır.

Samsun’un İklimi
Samsun da iklim çeşitlilik göstermektedir. Şehrin kıyı kesimlerinde Akdeniz ve Karadeniz iklimi özellikleri ön plana çıkarken iç kısımlarda, deniz etkisinin iç kısımlara sokulmasını engelleyen dağların da etkisiyle karasal iklim görülmektedir. Bu sebeple kıyı kesimlerde kışlar ılık ve yağışlı(genelde yağmur), yazlar serin geçmektedir. İç kısımlarda ise kışlar soğuk ve yağışlar kar yağışı şeklinde, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Samsun’un Geçim Kaynakları
Samsun’un geçim kaynakları arsında ön plana tarım çıkmakla birlikte, hayvancılık, sanayi, ticaret faaliyetleri de yapılmaktadır. Tarım bakımından oldukça elverişli ovalara sahip olan Samsun’da buğday, çavdar, tütün, yulaf, mısır, pirinç, nohut, fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, soya, sarımsak, soğan, mısır yetiştirilen ürünlerden bazılarıdır. İklim ve bitki örtüsü hayvancılığa elverişli olan şehirde en çok beslenilen hayvanlar sığır, koyun ve kıl keçisidir. Arıcılık faaliyetleri vardır. Orman örtüsü bakımında zengin olan şehirde ormancılık faaliyetleri de yapılmakta, sanayi v yakacak odun elde edilmektedir.

Samsun Gezilecek Yerler
Bandırma Vapuru Ve Müzesi, Şahinkaya Kanyonu, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesi, Geyikkoşan Sahili, Yakakent Sahili, Ladik gölü, Gazi Müzesi, Amazon Heykeli, Amisos Mezarları, Kuş Cenneti, İkiztepe Höyüğü, Göğceli Camii, Çarşamba Köprüsü, Akalan Şelaleleri, Kabaceviz Şelaleleri, Hamamayağı Kaplıcası, Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Gökgöl Camii, Kızılırmak Deltası, Yakakent Çam Gölü Mesire Alanı, Vezirsuyu Tabiat Parkı, Nebiyan Dağı, Bayraktepe Tabiat Parkı, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Samsun Merkez Camii, Tekkeköy Mağaraları, Samsun Sanat Tiyatrosu, Sarıgazel Tabiat Parkı, Samsun Hayvanat Bahçesi, Dündartepe Höyüğü, Amisos Tepesi Samsun’da gezilecek yerlerden bazılarıdır.

Samsun Merkez Ve İlçeleri
5 (100%) 3 votes

Hakkında admin

Tükiye' de bulunan iller, ilçeler, plakalar, alan kodları, ülke plakaları, ülke telefon kodlarının bulunduğu adres..

İlginizi Çekebilir!

Bursa

Bursa Merkez Ve İlçeleri

Bursa hangi bölgemizde yer almaktadır? Bursa’nın ilçeleri nelerdir? Bursa iklimi nasıldır? Bursa nüfusu kaçtır? Bursa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.