Salı , Şubat 19 2019
Ana Sayfa / İller / Malatya Merkez Ve İlçeleri
Malatya

Malatya Merkez Ve İlçeleri

Malatya hangi bölgemizde yer almaktadır? Malatya’nın ilçeleri nelerdir? Malatya iklimi nasıldır? Malatya nüfusu kaçtır? Malatya geçim kaynakları nelerdir? Malatya’nın gezilecek yerleri nelerdir?

MALATYA
Malatya; 12.146 kilometrekare yüzölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Doğusunda Elazığ ve Diyarbakır, güneyinde Adıyaman, batısında Kahramanmaraş, kuzeyinde ise Sivas ve Erzincan illeri ile sınır komşusudur. Malatya Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden biridir. Malatya’nın 2017 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusu 786.676’ dır. Malatya nüfus miktarı bir önceki sayım sonuçlarına göre artış göstermiştir. Bu nüfusun 391.869’unu erkekler, geri kalan 394.807’sini de kadınlar oluşturmaktadır.

Malatya İlçeleri
Malatya’nın Yeşilyurt ve Battalgazi merkez ilçeler olmak üzere, Doğanşehir, Hekimhan, Akçadağ, Darende, Pütürge, Yazıhan, Arapgir, Erguvan, Kuluncak, Kale ve Doğanyol olmak üzere 13 ilçesi vardır.

Malatya’nın İklimi
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunan Malatya da karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kışlar soğuk ve uzun yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Orman örtüsünün az olduğu şehrin bitki örtüsü bozkırdır.

Malatya’nın Geçim Kaynakları
Şehrin geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Ayrıca tarıma bağlı sanayinin geliştiği şehirde çeşitli fabrika ve işletmeler vardır. Tarıma elverişli arazilerde en çok yetiştirilen ürünler; buğday, arpa, fasulye, nohut, patates, şekerpancarı ve tütün’dür. Ayrıca şehirde yetişen kayısı dünyaca ünlüdür ve şehrin markası olmuştur. En çok koyun, kıl keçisi ve sığırın beslenildiği şehirde hayvancılık faaliyetleri çayırlı örtülü plato ve yaylalarda yapılmaktadır. Maden bakımından zengin olan şehirde demir, krom, amyant ve kurşun madenleri çıkarılıp işletilmektedir.

Malatya Gezilecek Yerleri
Battalgazi Ulu Camii, Levent Vadisi, Aslantepe Ören Yeri, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi, Arslantepe Höyüğü, Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı, Malatya Müzesi, Orduzu Çınar Şelalesi, Turgut Özal Tabiat Parkı, Polat Sulu Mağara, Beydağı Tabiat Parkı, Günpınar Şelalesi, Tohma Kanyonu ve Somuncu Baba Türbesi Malatya’da gezilecek yerlerden bazılarıdır

Malatya Merkez Ve İlçeleri
5 (100%) 1 vote

Hakkında admin

Tükiye' de bulunan iller, ilçeler, plakalar, alan kodları, ülke plakaları, ülke telefon kodlarının bulunduğu adres..

İlginizi Çekebilir!

Bursa

Bursa Merkez Ve İlçeleri

Bursa hangi bölgemizde yer almaktadır? Bursa’nın ilçeleri nelerdir? Bursa iklimi nasıldır? Bursa nüfusu kaçtır? Bursa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.